Miloš Mečíř, tenista bez grandslamu, ale s olympijským zlatem

Miloslav Mečíř, zvaný familiárně Miloš, se narodil 19. května 1964 ve slovenských Bojnicích. Téměř dvoumetrový tenista byl předurčen k velkým vítězstvím. V roce 1982 se stal profesionálem a tam to začalo, dá se říci svištět. Od roku 1983 až do roku 1990 se pravidelně účastnil bojů o Davis Cup, kde se dvakrát probojoval do semifinále s celým týmem, ovšem trofej byla tenkrát pro něj zapovězena, na tu nedosáhl.

turnaj Wimbledon

Co se týkalo prvního titulu, tak ten přišel v roce 1985, když se mu to podařilo v Rotterdamu. Nicméně v tomto roce hrál i jedno semifinále, a to ve Filadelfii, kde sice porazil Jimmyho Connorse, ale právě těsně před branami finále nestačil na tehdejší světovou jedničku Johna McEnroa. V roce 1986 už byl naprosto pevně ukotvený v mužskou tenisovou špičkou. Ve Wimbledonu téhož roku se dostal až do čtvrtfinále, kde nestačil na německou hvězdu Borise Beckera.

Na US Open se dostal až do finále, kde se potkal s největší československou tenisovou hvězdou Ivanem Lendlem, kterému nedovolil uzmout si grandslamový titul. Tento ročník US Open patří do kategorií zajímavostí, protože ve finále mužské dvouhry se potkali dva Čechoslováci Mečíř a Lendl a ve finále ženské dvouhry zase dvě Čechoslovenky Helena Suková a Martina Navrátilová, i když Navrátilová byla v té době už braná jako Američanka.
míček na antuce

Mečíř navíc tento turnaj odehrál jako poslední v historii, kdo měl dřevěnou raketu Snauwaert. V roce 1987 vyhrál šest turnajů ve dvouhře a čtyři ve čtyřhře, přičemž vrátil porážku McEnroeovi a jednou Ivanu Lendlovi, se kterým se v tomto roce utkal třikrát. Rok 1988 byl pro něj obdobím, které ho zastihlo v nejlepší možné formě, což odnesl mimo jiné i Mats Wilander, kterému překazil tzv. čistý grandslam.

V roce 1988 se konaly i Letní olympijské hry v Soulu, které mu přinesly dva mimořádné úspěchy. Ve finále olympijského turnaje se střetl s Američanem Timem Mayottem, kterého porazil a stal se olympijským vítězem ve dvouhře, to však ještě nebylo všechno. Ve čtyřhře získal spolu s kolegou Milanem Šrejbrem bronzovou medaili. V roce 1989 se dostal do finále hned na prvním grandslamu, Australian Open.

A znovu ta stejná písnička v podobě soupeře Ivana Lendla, na kterého nestačil ani tentokrát. V tomto roce dokázal Mečíř vyhrát ještě turnaj v Indian Wells a čtyřhru v Rotterdamu. Miloš Mečíř klamal tělem. Jeho stylu se říkalo kočka, ze kterého měl i přezdívku Velká kočka. Kromě této měl ještě jednu, a to Zabiják Švédů. Jeho taktika byla, že působil jakoby uspávacím dojmem, ale pak zničehonic zaútočil.

Becker, Egberg a Wilander se shodli, že byl pro ně nejhorším soupeřem. Miloš Mečíř byl unikátní i tím, že celou kariéru hrál s dřevěnou raketou. Co se týká rodiny, tak je ženatý a má jednoho syna.